(A „főszereplő” kordé természetesen nem volt ilyen modern.)
Az Újbarázda Termelő Szövetkezet utolsónak alakult meg Rábén, és az Echerolles (Eseró) kastéllyal szembeni gazdasági célra és műhelyekként szolgáló épületek közül a régi temető felőli, legnagyobban ütötte fel a sátorfáját. Leghátul az iroda, előtte a „köpködőként” tisztelt tagi, pihenő helyiség, majd a lovak istállója, a kastélyhoz legközelebb pedig egy kovácsműhely működött.
Történt a rövid életű társas gazdaság egyik évének nyarán, hogy az elnök elvtársnak és a főkönyvelő elvtársnőnek – kettejüknek volt aláírási joga -, pénzért kellett elnyargalni Berettyóújfaluba, a bankba. Befogatott hát az elnök egy jól futó, sötét szőrű lovat a téeszcsé kordéjába.
Egyesek azt suttogták, ez a kordé is igencsak még az Eseró nagyságos úré lehetett. Valamelyik, tette hozzá más, mert a grófnak több kétkerekűje is volt.
Korán indultak, hogy hamar itthon legyen a forint. Természetesen a rövidebb és a lónak is kedvezőbb, akkor még poros földutat, a Füstit választották. Ez az út néhány kilométerrel Bakonszegen innen futott ki az akkoriban makadám, tehát köves útra.
Még nem ütött kilencet a berettyóújfalui református templom órája, amikor a kordé „leparkolt” a bank udvarán. Az elnök kifogta a lovat, leeresztette a kordé rúdjait a földre, a zablát kivette a ló szájából, és egy kötőfékkel odakötötte a kétkerekű jármű üléstámlájához. A szerszám is felkerült az alkalmatosságra.
Tette mindezt előrelátásból, hiszen ki tudhatta, mennyit kell várni az adminisztrációra, az aláírások ellenőrzésére, a sorra kerülésre és a pénz kétszeri megszámolására. Addig se rágja a ló a zablát feleslegesen!
Y elnök elvtárs jól kalkulált. Közel másfél óráig is eltartott a pénzfelvétel procedúrája. Ám végre a bankjegyek, némi apróval ott lapultak a valódi bőrből készült, és csak erre a célra szolgáló aktatáskában. A táskát X elvtársnő összefogta a retiküljével, és várta, hogy az elnök elvtárs befogjon.
Hamarosan a Berettyó felé kocogott a lovacska a téeszcsé pénzével, majd lefordult jobbra a kordé az elnök vezényletére, a Bakonszeg felé vezető útra.
– Jól fogja, Kisjány* azt a táskát, nehogy leessen valamelyik kerék alá!
– Már hogy esne Y elvtárs? Nem először tesszük meg ezt az utat baj nélkül.
Több szó talán nem is esett a hajtó és az „utas” között, mire a kordé beporoszkált Bakonszeg központjába, a kocsma elé.
– Megszomjaztam, Kisjány! Jöjjön, maga is igyon egy málnát!
– Köszönöm. Nem vagyok szomjas. Mihamar haza is érünk már. Maradok az ülésen, nem akarom bevinni a pénzt oda, és a kocsmára mutatott.
– Hát, jól van. Ahogy akarja az elvtársnő. Jövök én hamarost.
Úgy is lett, ahogy mondta, de mire kijött, hűlt helyét lelte, a kordénak és azon a Kisjánynak, a pénzzel egyetemben.
Az elnök ijedten latolgatta, mi történhetett. Elrabolták volna?! Az nem lehet. Senki sem tudott az idegen faluban a pénzről. Meg a Kisjány valami jelét adta volna, mondjuk, visítozással a bajnak. Csak az lehet, hogy a kordé elindult hazafelé. De hol lehet most? A ló ismeri az utat. Valahol csak megállt, hogy elérjem. Esetleg a Kisjány maga hajtotta volna el?!
Azzal a hoppon maradt elnök útnak eredt Nagyrábé felé.
Szerencsés ember volt ez az elnök, mert a ló tényleg tudta az utat, és megállt a kordéval, a tehetetlen Kisjánnyal, pénzzel együtt, és a balra eső Füsti út túloldalán még akkor javában folydogáló artézi kút beton vályújából, akárcsak a gazdája a bakonszegi kocsmában, bőségesen csillapította a szomjúságát. és mire a „gazdája” odaért békésen bólogatott, és hessegette magáról a legyeket hosszú farkával.
– Mi az isten történt, Kisjány?! Miért hajtott el a kordéval?
– Dehogy hajtottam én el, elnök elvtárs! – mondta a főkönyvelő – majd folytatta – Ment az magától, mint a szélvész. Ugyanis a kocsmánál megijedt egy dübörgő traktortól vagy autótól, és útnak eredt a ló. Én csak tartottam a szárat, nem mertem, nem tudtam semmit sem csinálni. Itt aztán a kútnak ment egyenesen, de lelassítva. Hát, így volt.
– A fene gondolta, hogy ez a megbízható igás ilyen ijedős lenne?!
* A Kisjánynak legalább érettségije volt, amivel előkelő helyet foglalt el az általános műveltség képzeletbeli listáján. Ám a számvitel nem szerepelt az érettségi tételei között. Járási “szakértő” elvtársak segítették a botcsinálta könyvelők munkáját.
Legutóbbi módosítás: 2024.01.23. @ 14:35 :: Bereczki Gizella - Libra